Εικαστικά, 2ο Γυμνάσιο Καλαμάτας

Τέχνη με ανακυκλωμένο χαρτί

Στο μάθημα των Καλλιτεχνικών κατά το σχολικό έτος 2011-2012 οι μαθητές δημιούργησαν ανακυκλωμένο χαρτί πάνω στο οποίο ζωγράφισαν. Έφτιαξαν επίσης τις κούκλες για το κουκλοθέατρό μας και μια αφίσα που βραβεύτηκε στο διαγωνισμό Έφηβου Μεσσήνιου Καταναλωτή 2012. Με τα έργα τους συμμετείχαν στο διαδικτυακό πρόγραμμα Art project με τίτλο «Από το σημειωματάριο ώς το τελικό έργο τέχνης»

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ντεκελέ Ευγενία.

Αφίσα: «ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ - ΔΕΝ ΑΝΑΛΩΝΩ»

Η αφίσα συμμετείχε στον διαγωνισμό "Έφηβος Μεσσήνιος Καταναλωτής" 2012 και βραβεύτηκε με το πρώτο βραβείο στην κατηγορία της.

Υπεύθυνες για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό: Κουτσομήτρου Θεοδώρα και Παπαδοπούλου Γεωργία.

Αφίσα: «Μια ζωή ... ποδήλατο»

Η αφίσα συμμετείχε στον διαγωνισμό «Μια ζωή ... ποδήλατο» 2012 του Μουσείου Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και βραβεύτηκε με το δεύτερο βραβείο.